Все те, що необхідно знати про гірських лижах новачкові

Все те, що необхідно знати про гірських лижах новачкові

В даний час, гірськолижний спорт стрімко почав набирати величезну популярність в країнах СНД, саме тому, зараз практично кожен любитель активного відпочинку звертається свою увагу на даний вид спорту і в кінцевому підсумку стає на лижі. Але, при ознайомленні з базовими ази гірськолижного спорту, кожна молода людина просто зобов'язаний дізнатися якомога більше корисної інформації перед тим, як йти в магазин за покупкою інвентарю. Саме тому, в цій статті ми постараємося дати детальне керівництво по вибору гірських лиж для наших читачів.

Спочатку, варто зрозуміти, чим саме ви будете займатися, після того, як станете на лижі, оскільки в даному виді спорту напрямків існує чимало, з-за чого молодого любителя активного відпочинку буде складно почати свою діяльність без базових знань.


Для чого призначені гірські лижі


Карвінгові або трасові лижі (Carving)


Дані лижі використовуються для їзди вже по підготовлених гірськолижних трасах, а також вони дозволяють здійснювати повороти з неймовірною простотою. Особливо в тих випадках, коли спортсмену доводиться навчатися робити круті повороти на великій швидкості. Окремо «Карвінг» є спеціальною технікою їзди, яку застосовують при здійсненні крутих поворотах. Зазначу, що такі повороти в момент виконання карвінгу роблять за рахунок не всієї ковзної поверхні, а тільки за допомогою кант. Це такі спеціальні смужки виконання з металу, розташовані по краях лиж. Карвінгові лижі часто мають особливу м'якість, на відміну від грубих і жорстких гоночних. При цьому, такі лижі відмінно підходять для новачків, які тільки починають освоювати техніку їзди. Саме тому, багато фахівців новачкам радять придбати саме такий тип лиж, який дозволить молодим людям навчитися правильно кататися за невеликий проміжок часу.


Лижі для професійних гонок (Racing)


Являють собою особливі карвінгові лижі, які часто застосовуються для слалому, слалому-гіганта, суперслалому і швидкісного спуску. В даному випадку важливо звернути увагу на те, що всі моделі подібних лиж мають саму різноманітну форму, оскільки кожен тип застосовується для певної техніки. При цьому, природно такі лижі підійдуть тільки професіоналам або вже досить досвідченим лижникам, що багато в чому і робить їх дорогими.


Універсальні лижі (All-mountain, All-terrain)


Дані лижі відмінно підійдуть для їзди на утрамбованих схилах, а також їх часто використовують для фрірайду по цілині або швидкісного спуску по підготовлених трасах. Найчастіше, такі лижі набувають якраз таки новачки, які тільки намагаються освоїти Гірськолижний спорт, власне, тому такі лижі і називаються універсальними. Незважаючи на те, що подібні моделі сильно поступаються спеціалізованим лижам, вони все одно відмінно підійдуть для аматорського катання.


Лижі для фрірайду (Big mountain, Backcountry)


Є більш широкими за формою лижами, які застосовуються для їзди на непідготовленій грунті, схилах. Нагадаю, що фрірайд являє собою вид екстремального катання по непідготовлених трасах, де тільки досвідчені спортсмени зможуть кататися без потенційного побоювання отримання травм. Тому, такі лижі купують виключно любителі екстреної їзди з досвідом в гірськолижному спорті. Зазначу, що ширина таких лиж особливо дозволяє здійснювати стрибки зі скель без можливих пошкоджень самого лижника.


Лижі паркові, для фрістайлу (Park & Pipe, Freestyle)


Такі лижі часто використовують любителі фрістайлу і акробатики, тобто спортсмени, які вміють виконувати складні маневри і стрибки під час швидкісного спуску. Найчастіше, такі лижі застосовують саме на спеціальних парках, де встановлені трампліни. При цьому, зовнішній вигляд таких лиж трохи відрізняється від стандартного, в таких моделях шкарпетки і п'яти мають загнутий форму, щоб фристалеру було комфортно і безпечно здійснювати стрибки і приземлятися з трампліну. Тому, абсолютно ніхто з досвідчених продавців спортивного інвентарю не порадить новачкові купувати даний вид лиж, вони ідеально підійдуть лише тим, хто вже кілька років займається цим видом спорту.


Після того, як ви визначилися з призначенням майбутньої покупки, то пропонуємо вам притупити до детального підбору конкретних пар лиж. В основному, для того, щоб правильно підібрати лижі слід враховувати кілька важливих характеристик, а саме довжину, жорсткість і радіус бічного вирізу. Варто зазначити, що ми не буде описувати лижі, які призначені для професійних перегонів, оскільки подібні моделі підбираються виключно в залежності від певної дисципліни, Більше того, ні один з професіоналів не буде читати подібні статті, оскільки вони вже повністю ознайомлені з базовими знаннями гірськолижного спорту. Тому, краще допоможемо новачкам в такому виді спорту придбати якісний і надійний інвентар, а головне, зробити це правильно.


Довжина


Довжина гірських лиж залежить від їх призначення і ширини талії — самого вузького місця лижі.


• Карвінг, фрістайл. Для того, щоб правильно і легко підібрати карвінгові лижі, ви повинні прийти в магазин, взяти лижі і щодо свого зростання відняти від 5 до 10 сантиметрів, природно найкраще буде перевірити свій зріст перед вибором лиж.

* Фрірайд. Ми вже говорили вище про те, що фрірайд на увазі під собою їзду на більш широких лижах, ніж стандартні аналоги, саме тому при виборі необхідно звернути увагу на їх ширину. Наприклад, при виборі широких лиж з талією близько 90-110 міліметрів, потрібно до свого росту необхідно додати всього десять сантиметрів. У випадках, якщо ви все-таки вирішили придбати модель менш широку, де талія близько 80-ти міліметрів, то в даному випадку відніміть від свого росту близько п'яти сантиметрів.

• Універсальний. Як вже відомо, даний вид лиж призначений для всіх новачків, тобто вони не просто є універсальними, але й дозволяють підібрати їх легко і швидко. Для цього, при виборі варто звернути увагу на те, що у випадках, якщо талія таких лиж менше 85 міліметрів, то в даному випадку варто додати близько 10 сантиметрів. В іншому випадку, якщо талія лиж більше 85 міліметрів, необхідно додати або відняти близько 5 сантиметрів від зростання.


Жорсткість


Дана характеристика лиж дозволяє спортсменові досягти дуже великих швидкостей, при цьому, не втрачаючи контроль і стійкість під час руху, особливо жорсткість, впливає на подолання поворотів. Але тут варто відразу ж відзначити, що тільки досвідчені спортсмени здатні використовувати дуже жорсткі лижі, оскільки вся техніка їзди на великих швидкостях залежить від досвіду спортсмена. 

Наприклад, карвінгові лижі мають велику поздовжню і торсіонну жорсткість, ніж ті ж універсальні. Варто відзначити, що саме за рахунок такої характеристики при високих швидкостях буде компенсуватися відцентрова сила, що дозволить лижнику контролювати весь процес їзди. Більш того, в тому випадку, якщо жорсткість буде відносно невеликий, то спортсмен не зможе правильно і чітко виконати поворот, оскільки самі лижі будуть зриватися на бічні ковзання.


Для новачків, які тільки почали освоювати всі ази гірськолижного спорту можна додати, що саме вага грає величезну роль при виборі жорсткості лиж, наприклад, чим більше вага, тим лижі будуть жорсткіше. Але, все-таки, незважаючи на всі позитивні сторони жорсткості, кожен новачок повинен придбати лижі м'які, такі як наприклад універсальні. Також, жорсткість впливає і на ціну, оскільки чим жорсткіше інвентар, тим він дорожче, і не багато новачків будуть готові купити дорогу річ, часто такий інвентар набувають саме професійні спортсмени.


Радіус бічного вирізу


Радіус бічного вирізу (Sidecut) в основному, буде залежати від геометрії і форми самої лижі. Наприклад, чим більше лижа, тим ширше дуга по якій будуть йти вони. Карвінговий тип лиж має цілих кілька видів, які поділяються в залежності від стилю їзди. Ті, хто віддає перевагу слалом, набувають, лижі радіусом в 9-12 метрів, оскільки через невеликого радіусу, такі лижі дозволяють переміщатися невеликими дугами. Існують також лижі з великим радіусом 17-25 метрів, вони призначені для великих, широких схилів, оскільки допомагають спортсмену розвивати величезну швидкість під час їзди. Ще варто звернути увагу на среднерадиусные лижі, в них є показники від 12 до 17 метрів. Завдяки невеликому радіусу, такі лижі дозволяють лижнику відчувати себе впевнено при здійсненні поворотів, на відміну від тих же довгорадиусних.  Той же радіус у універсальних лиж, становить близько 15-18 метрів, оскільки вважається самим середнім і дозволяє освоювати гірськолижний спорт новачкам.


Якої конструкції можуть бути лижі


В даний момент, існує три основних типів конструкції гірських лиж, але при цьому вони мають різні змішані варіанти, зараз ми розглянемо їх усі.


Sandwich


Середина даних лиж часто складається з відразу декількох шарів дерева або ж синтетичних матеріалів. Таким чином, середина такий лижі складається з пластмаси, а вже поверх її накладають декоративну планку, і, отже, знизу накладається спеціальна ковзна поверхня. При цьому, завдяки багатошаровому покриттю інвентар знаходить додаткову жорсткість.


Cap


У таких лиж відсутня бічні планки, а середина виготовлена з монолітної конструкції. Даний вид конструкції має вагу набагато нижче, ніж в попередньому варіанті, з-за чого має велику жорсткість, що забезпечує більш комфортну керованість. При цьому, багато виробників роблять такі лижі використовуючи менше матеріалів, отже, і ціни на такий інвентар значно нижче.


Monocoque


Нова розробка від популярного бренду Salomon, яка має один цільний корпус, а вже до нього приклеюють ковзаючу поверхню. Зазначу, що всередині такого корпусу має невеликий шар дерева або синтетичних матеріалів. Перевага такого інвентарю в тому, що завдяки конструкції підвищується торсіонна жорсткість, а також є невелика вага. Дані лижі часто відмінно підходять для пересування по швидкісних спусках. Варто також звернути вашу увагу на те, що в даний час крім перерахованих вище варіантів існує величезна кількість інших типів, але їх ми розглядати не будемо, оскільки їх дуже складно зустріти, і користуються ними виключно досвідчені спортсмени.


Матеріал, з якого виготовляють інвентар


Як було вже сказано, серцевину гірських лиж найчастіше виробляють саме з легкого дерева або з додаванням різноманітних синтетичних матеріалів. Такий вибір конструкції дозволяє гасити вібрації при пересуванні на лижах. Більш того, дані моделі дозволяють поліпшити керованість лиж під час швидкісного спуску.


Також, мало хто знає, але в найдешевших варіантів інвентарю, в сердечник виробники можуть додати піну. Тут важливо знати, що такий варіант буде більш дешевим і доступним, але він також не дозволяє забезпечити стабільну пружність, як те ж дерево.


Наступний шар виготовляється виключно з композитних матеріалів і розташований в осерді верхнього шару (обплетення). Від такого матеріалу часто залежить саме жорсткість. Обплетення проводиться з таких матеріалів, як карбон, волокна, скловолокно. При цьому, деякі виробники можуть доповнити оплетку металевими пластинами, з легких сплавів, таких як алюміній.


Ну а на цьому, наша стати за вибором гірських лиж добігає кінця, сподіваємося, що дана інформація була корисна багатьом початківцям лижникам.  У тому випадку, якщо ви вирішили придбати якісні лижі іноземного виробника і не знаєте де це можна зробити, то Ласкаво Просимо в наш інтернет-магазин. На нашому сайті, кожен бажаючий освоїти Гірськолижний спорт зможе самостійно і швидко придбати надійний інвентар для гірськолижного спорту за найвигіднішими цінами в Україні.

432