Словник справжнього гірськолижника. Частина 1.

Словник справжнього гірськолижника. Частина 1.

Зараз дуже складно навіть подумати про те, що не так давно, гірськолижний спорт був практично недосяжним для більшості жителів України. Тоді, придбати гірськолижні пристосування і відправитися в гори, було досить дорого, а найчастіше неможливо. Оскільки всі спроби отруїтися кудись далеко обмежувалося тільки рідним Терсколом, Домбай та Кіровському. Але на даний момент, навіть звичайне невміння кататися на лижах стало сприйматися молодими людьми як справжній виклик громадській думці і більш того, гірськолижні курорти стали настільки популярними, зараз, що вони стрімко почали з'являтися у різних країнах світу, число яких вже перевалило за сотню. Тепер, любителів екстриму стало в рази більше, які тільки і роблять, що чекають появи зими для того, щоб вирушити в гори і насолодитися цим видом спорту сповна. Таким чином, у сьогоднішній статті мова піде про найпоширенішому гірськолижному сленгу для сучасних лижників і любителів екстриму, без якого займатися таким видом спорту було б безглуздо і недоречно, це ази.


Авальман – пряме виштовхування лиж під час руху вперед, з приседом на початку повороту. Даний трюк допомагає лижникові зберегти контакт лиж з поверхнею при зміні рельєфу траси. Найчастіше таке вміння застосовується спортсменів на трасі з великою кількістю горбів.

Апрески – простими словами, це все ті заклади та споруди, які гірськолижник відвідує після чергового екстремального катання. А саме, спеціальні оздоровчі центри з різними процедурами, лазні, сауни, басейни, кафе, ресторани і навіть самі різноманітні фестивалі.

Бебі-ліфт – це найпопулярніше і цікаво заняття для малюків, а саме спеціальний підйомник у вигляді ескалатора для маленьких діток. Використовується він лише заради розваги. Але варто відзначити, що такі ескалатори можна зустріти найчастіше тільки на дорогих гірськолижних курортах.

Бракаж – це такий вид гальмування під час руху, який виконують за допомогою одночасного повороту лиж поперек руху, що досягається обертаючим зусиллям стоп. Його найчастіше використовують професійні спортсмени, оскільки він виконується при вході в крутий поворот.

Бугельний витяг – це самий звичайний з вигляду підйомник, виготовлений із спеціального троса, на якому розташовані сидіння. Такий вид витягу використовують для подолання невеликої висоти, в такому випадку, гірськолижники навіть не знімають лижі.

Беккантрі – це свого роду екстремальний спосіб переміщення по горах. Наприклад, найчастіше лижники відвідують тільки підготовлені траси, які є більш безпечними, а ось любителі екстриму, самостійно вибирають вершину і пішки йдуть на неї. На таких вершинах немає спеціальних підйомників, з-за чого долати гору потрібно пішки, але вже потім, спускатися на лижах.

Вальсет – це елемент трюків, які являє собою безперервне обертання лижника на плоских лижах навколо своєї осі. Виглядає цей трюк дуже красиво і витончено, але вчиться йому, природно, досить складно.

Годиль – це скорочені (короткі) пов'язані повороти в гірськолижному спорті. Зазначу, що є й інша назва цього трюку, а саме ведельн.

Горнопляжник індивід, - це свого роду спортсмен, який воліє відпочивати на високій горі в шезлонгу, а вже після відпочинку, бере свої лижі або сноуборд для спуску з гори.

Долинна лижа - нижня лижа при соскальзываниях під час руху.

Ялинка - це своєрідний спосіб піднятися на лижах в гору, використовуючи спеціальну техніку, а саме - У-образно поставлених лижах.

Зелені траси, - це такий вид трас, який є максимально безпечним для пересування. Зазначу, що такі схили більш безпечні і знаходяться на невеликому радіусі, де спускатися з гори можна дуже спокійно, при цьому навіть відштовхуватися лижею від снігу для розгону. У таких місцях немає ніяких супутніх для спортсмена перешкод, а траси використовуються найчастіше новачками.

Камус - це спеціальна стрічка або полотно, яке кріпитися на нижню частину лижі. Використовується це для того, щоб під час руху лижник міг збільшити силу тертя зі снігом, що забезпечить йому безпечний підйом на висоту.

Кант - нижнє ребро лижі, оббите сталевий пластиною (кантом). Варто зазначити, що фахівці розрізняють кілька видів кант, а саме вони бувають внутрішніми, зовнішніми. верхніми (гірськими) та нижніми (долинными). Під час повороту, внутрішні канти на кожній лижі, це ті канти, які знаходяться ближче до центру повороту, а зовнішні канти, це відповідно ті, що знаходяться далі від центру.

Закантовка — це саме по собі збільшення кута кантования під час повороту. Розкантовка, це вже зменшення кута повороту, яке характерно для плоского положення лиж на снігу під час руху. Варто звернути вашу увагу на те, що саме кантування розрізняється залежно від пухкості снігу, великого радіусу схилу, швидкості під час руху і траєкторії спуску.

Карв – являє собою спеціальні лижі, які мають вузьку середину т розширення ззаду і спереду. Такі лижі були зроблені для того, щоб спортсмен міг розвинути високу швидкість за час пересування.

Коньковий траверс – це такий ефективний спосіб пересування на схилі без особливих втрат висоти. Суть його полягає в тому, що спортсмен використовує коньковий крок спеціальним чином, а саме на кожному кроці відриває верхню лижу від снігу, опускаючи її в горизонтальне положення.

Коньковий крок – це такий вид переміщення по снігу з почерговим відштовхуванням на одній лижі. Відзначу, що такий крок використовують практично всі гірськолижники, оскільки це дозволяє їм з легкістю перетинати місцевість.

Косий спуск/траверс – застосовується спортсменами в тому випадку, коли лижник спускається зі схилу не паралельно трасі. Робиться це для того, щоб як можна швидше, але безпечніше знизити швидкість під час спуску.

Червоні траси – це такий вид трас, який має найбільш серйозну складність при її подоланні. Такі траси мають різноманітні горби, круті спуски, що дуже важко дається більш недосвідченим гірськолижникам. Це також є третьою (найнебезпечнішою) за рівнем складності трасою практично у всіх країнах світу, позначаються вони також червоними значками, що говорить спортсмену про те, які перешкоди він може зустріти.

Перекид - розвантаження лиж з допомогою прийняття групування та подання тіла вперед. Такий трюк спеціально застосовується лижників під час подолання горба.

Лінія скату – це спеціальне позначення, яке говорить нам про те, що попереду буде крутий схил.

Драбинка – один із зручних і поширених методів підйому в гору на лижах.

Магель - це спеціально штучно виготовлений бугор. Він являє собою дуже тверде перешкоду.

Могул – це такий метод катання по горбах. Більш того, на сьогоднішній день існує такий вид спорту, який характеризується вільним спуском на лижах по горбистому схилу з перешкодами. Зазвичай такі спуски можуть досягати до 250 метрів в довжину, на них також обов'язково виконати два стрибки. Варто також відзначити, що у такому виді спорту, на трасі розташовані спеціальні перешкоди, а саме горби, які, у свою чергу лежать в шаховому порядку.

Ньюскул – такий вид катання на гірських лижах, в якому використовують різні предмети (автомобілі, столи та інше).

Офпист – екстремальний вид траси, яка не була спеціально підготовлена для безпечного катання на ній. Є такі траси дуже небезпечними для життя гірськолижника, але також вони набрали величезну популярність своїм ризиком.

Паровозик – це метод катання лижників, які слідують під час спуску з гори один за одним, представляючи свого роду вагончик з гірськолижників. Більше того, під час такого спуску, кожен лижник зобов'язаний виконати маневр попереду знаходиться спортсмена.

Плуг – це певне положення ніг, що представляє собою положення лиж під кутів зі зведеними шкарпетками один до одного. Завдяки такій техніці, спортсмен може виробляти легке ковзання, виконувати гальмування і робити повороти.

Підскік - невеликий стрибок для розвантаження лиж.

Подхлест - коротке виштовхування лиж вперед при вході в поворот. Найчастіше використовується при появі на схилі крутих поворотів.

Полуплуг – пересування з упором однієї (верхньої або нижньої) лижею.

Прорайдером – так називають справжніх професійних гірськолижників.

Пудра – спеціальна траса, яка складається з низки твердих і більш м'яких ділянок. Така траса є дуже небезпечною для новачків.

Розніжка – являє собою один з елементів косого спуску на ділянці.

Ратрак – це спеціальний, свого роду, трактор для прибирання снігу, а саме для додання трасі рівній поверхні. Дана машина має гусеничний хід.

Ростовка – це позначення довжини лижі в сантиметрах. Наприклад, при виборі сноуборда або лиж, новачок повинен буде вказати свій ріст для підбору лиж, при цьому це і буде називатися ростовкою.

Серф – це такий метод ковзання з плоским веденням лиж.

Сині траси, - це траси середнього рівня, які являють собою ділянки з невеликою кількістю перешкод. Варто відзначити, що на таких трасах доречно буде кататися вже тим спортсменом, які чудово почувають себе на лижах і вміють повертати. Також, на таких ділянках, перешкоди будуть зустрічатися не так часто, як на червоних, але все одно ця траса є досить складною в подоланні, на відміну від зелених.

Скі-бас – дане позначення дізнається кожен, хто хоч раз катався в гори на туристичному автобусі. Так називають автобуси, які займаються перевезенням туристів з гір до самих готелів.

Скі-тур – це такий ділянка гори, де відсутні всілякі витяги або якісь споруди. В основному, це необроблені гори, які люблять відвідувати лижники, щоб усамітнитися наодинці з природою, подалі від цивілізації.

Схил, - всі схили в гірськолижному спорті можна поділити на: дуже пологі, пологі, середні, круті і дуже круті. Залежно від схилу, гірськолижник розуміє, наскільки важко буде йому долати ту чи іншу трасу.

Ковзна поверхня – це та частина лижі, яка безпосередньо контактує постійно зі снігом.

Снігова гармата - це свого роду автомат, завдання якого виробляти і розпорошувати штучний сніг на території траси.

Снігові ясла – це спеціально відведена територія для новачків. На таких територіях вчать молодих лижників правилами катання і майстерності гірськолижного спорту. Найчастіше там вчаться кататися саме діти.

Твін-тип – спеціальний вид лиж, які мають закруглення на обох кінцях. Такі лижі відмінно підходять для виконання різноманітних трюків.

Термоформовка – це один з найновіших, але вже поширених типів підгонки черевиків, а саме матеріал внутрішньої частини взуття, який дозволяє виконати черевики під ногу окремого лижника.

Товстуни – це окремий вид цілинних лиж, ширина яких в півтора рази більше звичайних моделей.

Телемарк – це один з найстаріших, але найпопулярніших норвезьких стилів катання на лижах. Для виконання такої техніки, лижник катається зі спеціальним кріпленням на ногах, які не тримають п'яту. А також, крім лижних палиць під час їзди, використовують спеціальний жердину.

Фан-карвінг - це такий вид катання по трасі, в якій гірськолижник не використовують палиці, а також не має певної траєкторії спуску.

Фунікулер - це спеціальний підйомник з великим вагоном. Такі вагони, як правило, вміщають в себе близько 80-150 людина. Фунікулер виконує завдання перевезення і підйому гірськолижників на велику висоту.

Хелі-скі – це один з екстремальних способів катання на лижах. В даному випадку, підйом спортсмена здійснюється не за допомогою підйомника, а за допомогою вертольота. Такі підйоми зазвичай здійснюються на дуже велику висоту (від 1500 метрів).

Цілина свіжий сніг – це певний вид снігу, який, зовсім недавно тільки випав. Найчастіше він є більш м'яким і зручний для катання. Але може приховувати під собою камені і западини.

Чорні траси – являють собою найбільш серйозні і екстремальні траси, які можуть подолати лише експерти в гірськолижному спорті. Найчастіше, такі траси просто напхані різноманітними перешкодами від дерев, до різких схилів і пагорбів. На карті, можуть навіть виділити чорним кольором траси, які не підготовлені для катання і впорається з ними, зможе тільки справжній професіонал.

Крок-поворот - вид повороту на паралельних лижах з виставленням верхній лижі в бік.

Шапки екскурсанти – так називають на гірськолижних курортах людей, які перебувають у підйомниках без спеціальної екіпіровки для подальшого катання на лижах.

Funicamp – являє собою окремий вид фунікулера, який може вміщати в себе маленьке кількість людей (від 20 до 35 осіб).

Rent-a-ski – це прокат гірськолижного спорядження.

Snow blade – популярний стиль їзди, на дуже коротких лижах. Якщо ви хоч раз таке зустрічали, то напевно подумали про те, що людина не катається на лижах, на ковзанах.

Ski-in – окремий вид готелю, яку можна відвідати прямо на лижах, не знімаючи їх.

4436